Acer Iconia Tab P10-11-K25X - 64 GB - Grey
  • 10,4 inch 2K display
  • 64 GB storage
  • 4 GB RAM
  • 2,0 GHz Octa-core processor
  • Android
Free Portfolio Case included!
The requested product is not available in our assortment
  • Wide range of IT related products
  • Low prices
  • Fast and reliable delivery
Information
Large screen and high resolution
Perfect for taking with you
An aluminium alloy design makes the tablet slim and light. Measuring just 7.8 mm, it weighs just 440g. In-cell touch panel technology (iTP) allows for a thinner screen while improving optical performance.
Made for peak performance
All-day battery
Easier video calls
Apps for kids
Specifications
Brand:
Acer
Product number:
Product number manufacturer:
NT.LFREE.001
Audio
Number of speakers:
2
Camera
Auto focus:
Front camera:
Front camera megapixels:
5 MP
Rear camera megapixels:
8 MP
Colour
Colour of product:
Iron Grey
Connectivity
Combo headphone/microphone port:
Display
Display brightness:
350 nits
Display resolution:
2000 x 1200 pixels
Panel type:
LED
Screen size:
10.4"
Energy management
AC adapter power:
10 W
Battery capacity:
6000 mAh
Battery capacity (Watt hours):
22.8 Wh
Battery cells:
2
Battery life:
10.5 h
Battery technology:
Lithium-Ion (Li-Ion)
Material
Housing material:
Aluminium
Memory
Memory type:
LPDDR4-SDRAM
RAM:
4 GB
Navigation
Assisted GPS (A-GPS):
GPS function:
Networking
Bluetooth:
Bluetooth version:
5.0
Wi-Fi standard:
802.11a, 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 5 (802.11ac)
Operating system/software
Operating system:
Android 12
Physical characteristics
Colour of product:
Grey
Depth:
157 mm
Device type:
Full-size tablet, Mobile tablet
Form factor:
Slate
Height:
7.8 mm
Weight:
440 g
Width:
247.2 mm
Processor
Graphics processor:
Mali-G72 MP3
Number of cores:
8
Processor clock speed:
2 GHz